Tarnowo Podgórne 5.03.2024r.

MikroLas dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

 

Zaczęło się od podcastu Brzmienie Świata z Lotu Drozda z dr Kasprem Jakubowskim, (do posłuchania tutaj) w którym to pojawiła się opowieść o czwartej przyrodzie, nowoczesnemu podejściu do zieleni w mieście, przyśpieszaniu sukcesji natury w metodzie Miyawaki, o bioróżnorodności oraz o wpływie lasu na człowieka i naszej naturalnej potrzebie bliskości z naturą.

Wkrótce później Marcin i Małgorzata Maruszakowie, prowadzący Fundację Jesteśmy Kapitalni, zainspirowani tą rozmową nawiązali z nami kontakt. Znając ideę jaka stoi za Fundacją, postanowiliśmy zaangażować się w jej działania poprzez danie tego, co jest naszą specjalnością – mikroLas Miyawaki, który w przyszłości będzie służyć pacjentom i wszystkim przyjaciołom Fundacji.
Dlaczego wsparliśmy właśnie tą koncepcję?

Do las to najlepsze lekarstwo! Przyroda i kontakt z siedliskiem leśnym ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, między innymi:

– obniża stres i poziom kortyzolu
– uspokaja oddech, dostarcza bardziej „jakościowego” powietrza, pozwala na głębsze oddychanie
– zmienia chemię neuroprzekaźników
– pozwala na wyciszenie i uspokojenie poprzez bodźce, takie jak kojące kolory, zapach, dźwięk
– pozwala na koncentrację w odizolowaniu od nadmiaru bodźców
– uczy uważności i skupienia na małych rzeczach
– jest naładowany jonami ujemnymi

5.03.2024r. w Tarnowie Podgórnym przy ul. Sasankowej 99, wspólnie z dziećmi z pobliskich przedszkoli, szkoły podstawowej oraz technikum, przy wsparciu delegacji z Gminy i Wielkopolskiego Klubu Kapitałowego, posadziliśmy pierwszy w Polsce mikroLas dedykowany zdrowiu psychicznemu. Energia ludzi i zaangażowanie jak zawsze pozytywnie ładowały baterie 🙂
Dr Kasper Jakubowski miał maaaaasę pracy – każda z grup od przedszkolnej do ponadpodstawowej przeszła lekcję o bioróżnorodności, procesach glebotwórczych i gatunkach rodzimych roślin.

   

To pierwszy mikroLas w Polsce, który powstał na prywatnym terenie, w samym środku ogrodu. Ta realizacja pokazuje, jak koncepcja lasu Miyawaki może stać się alternatywnym rozwiązaniem w prywatnych ogrodach. Wspólnie cały zespół stwierdził, że to też najładniejszy las, jaki do tej pory posadziliśmy – ze ścieżką i placykiem po środku, gdzie w przyszłości stanie ławka, z nierównościami terenu oraz wielkim pniem, będącym domem dla dzikich zapylaczy.

Rośnij pięknie! Z pewnością wrócimy zobaczyć jak się rozwijasz 🙂

Umiejętności

Opublikowano w dniu

2024-03-06