Kraków – 24.11.2023r

Krakow – mikrolas we współpracy z PZFD

Krakowski mikrolas to wynik naszej współpracy z krakowskim odziałem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Już 1,5 roku temu z inicjatywy PZFD Kraków, Zarządu Zieleni Miejskiej i dr Kaspra powstały 3 pionierskie mikrolasy na ul. Za Torem i rosną wspaniale. Kolejny mikrolas posadziliśmy na Osiedlu Widok na krakowskich Bronowicach przy przedszkolu samorządowym nr 38. Razem z partnerami zrzeszonymi w PZFD posadziliśmy w nim prawie 700 roślin w 30 gatunkach. Wzorowaliśmy się na najlepiej zachowanych, leśnych rezerwatach w okolicy Krakowa. Żadne z posadzonych drzewek nie rośnie w nim przypadkowo! Dodatkowo jako Forest Maker dostarczyliśmy 150 roślin leśnego runa (poziomki, turzyce, paprocie, barwniki), w tym kwiaty wiosenne. W lesie udało nam się już wykorzystać kilkadziesiąt m3 jesiennych liści z okolicy jako życiodajna ściółkę i podłoże pod drzewka. Z roku na rok będziemy ściółkować ich więcej, bo liść to nie jest śmieć, którego trzeba się pozbyć. Można wykorzystać go na miejscu rozwijając organiczny recykling. Projektowane i sadzone przez nas mikrolasy Forest Maker to lasy cyrkularne, zakładane zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. Nic się w nich nie marnuje, wykorzystujemy organiczne materiały z odzysku. Nasze Mikrolasy działają jak Glebaria, produkując życiodajną glebę.

  • Spotykamy się, aby wspólnie posadzić ponad 30 rodzimych gatunków. Zaszczepiamy bioróżnorodność na jednym z krakowskich osiedli. Takie akcje mają ogromny wymiar edukacyjny – budujemy glebę, sadzimy i poznajemy rodzime gatunki, ściółkujemy. Nic się tu nie marnuje – w takim mikrolesie świetnie się kompostuje liście, drewno, gałęzie. Działa to jak glebarium, czyli „żywa fabryka gleby”. Ba, może wykorzystać jesienne liście z okolicy – nie są problematycznym odpadem. Gleba to podstawa w metodzie Miyawaki, i jako Forest Maker dbamy, aby wszystko było przygotowane ekologicznie i zgodnie z japońską metodą – przekonuje dr Jakubowski.

Więcej zobaczycie na filmie dr Kaspra w tym linku  

Bardzo dziękujemy Piotrowi Ogórkowi, dyrektorowi krakowskiego oddziału PZFD i Łukaszowi Pawlikowi, dyrektorowi ZZM za modelową współpracę i wsparcie tej inicjatywy.

Partnerzy, którzy wzięli udział w powstaniu mikrolasu: Ateli, Develia Vita w domu, Dom Development, Fracthon, Mieszkaj w Mieście (Henniger Investment), Matexi Polska – Witamy w okolicy, Samson-Dom, Semaco Invest Group oraz Spravia – Dobrze urządzeni, Fundacja Świadomi Klimatu i Viessmann.

 

 

Relacja: https://www.youtube.com/watch?v=GCMHq06lF9w

 

PZFD Kraków: https://www.pzfd.pl/s/news/details?page=1&communityResourceId=a1PSo000000A8sLMAS

 

Media: https://gazetakrakowska.pl/kolejny-mikrolas-zasadzony-w-krakowie-tym-razem-na-terenie-bronowic/ga/c1-18102473/zd/72095403

Umiejętności

Opublikowano w dniu

2023-11-28