Gdańsk – 18.11.2023r

Gdańsk miastem Miejskich Mikrolasów

W Gdańsku we współpracy z Zakładem Utylizacji sp. z o.o. powstał już drugi Miejski Mikrolas! Poprzedni posadzony został w kwietniu 2023 we współpracy z dr Kasprem Jakubowskim, przyjął się i wspaniale rośnie (niektóre drzewa mają ponad 1,5 przyrostu!).

Teraz w jego posadzeniu wzięło udział ponad 150 mieszkańców i Pani Prezydent, Aleksandra Duszkiewicz.

  • Pierwszy mikrolas rośnie piękne. Rzecz w tym, żebyśmy myśleli, że nie tylko wielkie drzewa są naszym sojusznikiem. Dziś musimy dbać o bioróżnorodność – powiedziała Pani Prezydent Gdańska. – Chodzi o to, żeby otaczająca nas przyroda rzeczywiście była różna. Tak lepiej jest dla klimatu.
  • Jest to okazja, by pokazywać mieszkańcom, jak ważna jest idea gospodarki obiegu zamkniętego. Idea, którą można stosować w swoim życiu codziennym. Dzięki segregacji bioodpadów, której mieszkańcy codziennie dokonują w swoich gospodarstwach domowych, my w Zakładzie Utylizacyjnym produkujemy polepszacz gleby, zwyczajowo nazywany kompostem – mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

Mikrolas powstał przy ul. Stankiewicza 8 w bardzo urbanizującej się dzielnicy i tuż za ogrodzeniem Pozytywnego Przedszkola nr 13. To przykład jaki potencjał ma japońska metoda mikrolasow, którą w Forest Maker popularyzujemy w Polsce, w odzyskiwaniu dla drzew i bioróżnorodności terenów między nową zabudową i blokami. Najczęściej brakuje w nich zieleni dla mieszkańców – ludzkich i nieludzkich.

Posadziliśmy wspólnie z Miastem Gdańsk i mieszkańcami ponad 650  sztuk drzew i krzewów i 70 roślin leśnego runa. Łącznie prawie 40 gatunków. Warto wymienić, ze rosną tu m.in. buki tak charakterystyczne dla buczyny pomorskiej czy rokitniki często spotykane na wybrzeżu. W lesie posadowiliśmy tez ogromny głaz, który stał się kamieniem węgielnym całej inicjatywy.

To drugi Miejski Mikrolas w Gdańsku posadzony z inicjatywy ZUT i drugi w historii Forest Maker. I, last but not least, gdański las posadziliśmy na kompoście przygotowanym Zakład Utylizacji.To naprawdę czarne złoto ogrodników! Każdy mieszkaniec i mieszkanka miasta dołożyły się do tej inicjatywy kompostujac bioodpady. A my domykajmy cykle obiegu węgla w przyrodzie, nie używamy torfu (jego pozyskanie jest dramatycznie degradujące dla środowiska i klimatu!), wykorzystujemy w 100% podłoże z odzysku minimalizując negatywny wpływ ekologiczny i tworząc bardzo cenną glebę w takim mikrosiedlisku.

Dla Forest Maker to przykład kolejnej udanej realizacji w 2023 i współpracy z jednostkami miejskimi. Odpowiadamy na postawione potrzeby i wyzwania, dbamy o standardy i zgodność z metodą, zapewniamy, że sadzonki zostały dobrane i posadzone odpowiednio a rośliny spełniają najwyższe standardy szkółkarskie. Stworzyliśmy też naszą brygadę i zespół doświadczonych ForestMakerów i ForestMakerek, aby sadzić takie mikrolasy na terenie całej polski (choć plany mamy ambitne i wykraczające po nasze granice).

Miasto Gdańsk – relacja na miejskim portalu

Media: Relacja w Wyborcza Trójmiasto

Umiejętności

Opublikowano w dniu

2023-11-27