SGGW Warszawa 2.10.2024

Wspólnie z SGGW posadziliśmy pierwszy na uczelnianym kampusie miejski las kieszonkowy!
Po kilku miesiącach przygotowań, usunięciu ponad 200 ton betonu (!), pracach ziemnych i przygotowaniu mieszanki glebowej stworzyliśmy mikrolas Miyawaki na terenie Nowego Kampusu.

W naszym mikroLesie posadziliśmy aż 700 roślin. 37 gatunków drzew i krzewów oraz 40 gatunków runa leśnego przeszczepionego z należącego do SGGW arorteum w Rogowie. Wszystkie wykorzystane w przygotowaniu surowce pochodziły z lokalnych produkcji – kompost, słoma i zrębka drewniana powstała w ramach gospodarstwa SGGW. W ten sposób ograniczyliśmy transport ograniczając do minimum emisję gazów cieplarnianych i promując ideę korzystania z lokalnych producenótw (a nawet samowystarczalności!)

Mikrolas Miyawaki na kampusie SGGW ma na celu nie tylko poprawę estetyki terenu uczelni, ale także przyniesienie wymiernych korzyści ekologicznych i społecznych. W zanieczyszczonym mieście, jakim jest Warszawa, taki las staje się elementem poprawy jakości powietrza, pochłaniając zanieczyszczenia i redukując poziom CO2 w atmosferze, ograniczając hałas i pył. Ponadto, las ten będzie służył jako oaza bioróżnorodności, stwarzając warunki do rozwoju różnorodnych gatunków roślin i zwierząt, w tym ptaków i owadów To nie tylko pierwszy taki las na uczelnianym kampusie w Polsce, ale również początek transformacji kampusu SGGW w „Zielony kampus” – miejsce przyjazne ludziom i naturze, miejsce edukacji i odpoczynku dla studentów i pracowników.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za ciężką pracę i wsparcie.
Projekt współfinansowany ze środków NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej w ramach inicjatywy UniGreen+UA 2.0.