Tęsknota za bliskością natury.

Zmodyfikowaliśmy swój świat i otoczenie, tak by było dla nas wygodne i bezpieczne. Komfort życia, dostęp do dóbr, niezależność to podstawa naszej cywilizacji. Miliony ludzi korzysta z efektów tego rozwoju, miliony pracuje nad dalszym rozwojem… A jednak wciąż człowiek nierozerwalnie związany jest z naturą. Obserwacje i badania nad naszym miejscem w świecie jednoznacznie pokazują, że oddalanie się od przyrody ma wielowymiarowy negatywny wpływ na organizm ludzki. Idea powrotu człowieka do jego źródeł natury, rozpropagowana przez biologa Edwarda O. Wilson, jest coraz częściej wdrażana. Biofilia, czyli tęsknota za bliskością natury, wrodzona skłonność do łączenia się z naturą, co przyczynia się do ogólnego dobrostanu psychicznego i fizycznego człowieka, zakorzeniona jest u każdego z nas. A ci którzy uważają inaczej po prostu o tym kontakcie muszą sobie przypomnieć i tą więź rozbudzić. O ile na wsi i w lesie o bliskość roślinności i innych żywych istot jest łatwo, o tyle w mieście często jest to prawie niemożliwe. I tu wkracza nurt Biophilic design.

 

Biophilic design.

Biophilic design to koncepcja, która zakłada integrowanie elementów natury w przestrzeniach życiowych i projektach architektonicznych. To innowacyjne podejście do architektury i projektowania wnętrz stara się włączyć elementy natury do środowiska zabudowanego. Podstawową inspiracją projektu jest otworzenie się na zieleń w przestrzeni, w której przebywa się na co dzień. Projekty biofiliczne starają się stworzyć harmonijną równowagę między środowiskiem naturalnym a przestrzeniami zamieszkania, pracy czy zabawy. Strategia biophilic design, jako zorganizowanego podejścia, umożliwia wdrożenie idei biophilic do każdego pomieszczenia i budynku. W zależności od potrzeb i dostępnych środków, stosuje się różne systemy florystyczne oraz wykorzystuje odpowiednie rozwiązania techniczne. Realizacje tego typu mogą być dostosowane indywidualnie do konkretnych potrzeb, obejmując zarówno niskokosztowe lub wręcz bezkosztowe rozwiązania, które można wdrożyć na niewielką, lokalną skalę, jak i profesjonalne rozwiązania zdolne przywrócić harmonię z naturą w najbardziej zaawansowanych architektonicznie kompleksach biznesowych, biurowych i mieszkalnych.

 

Kluczowe zasady projektowania biofilnego obejmują:

  1. Naturalne światło. Maksymalizacja ekspozycji na naturalne światło jest fundamentalnym aspektem. Duże okna, świetliki i otwarte projekty pomagają wprowadzić światło dzienne do pomieszczeń.
  2. Naturalne materiały. Zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i rośliny, może stworzyć poczucie połączenia z otoczeniem. Obejmuje to również stosowanie zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska materiałów.
  3. Biomorficzne formy i wzory. Wprowadzenie organicznych kształtów, krzywizn i wzorów inspirowanych naturą może przyczynić się do stworzenia bardziej wizualnie stymulującego i uspokajającego środowiska.
  4. Rośliny domowe. Włączenie żywych roślin lub zielonych ścian do budynków nie tylko poprawia jakość powietrza, ale także bezpośrednio przenosi naturę do pomieszczenia. Kolor i faktura liści oraz różnorodność biologiczna to naturalne punkty koncentracji ludzkiej uwagi. Rośliny będą miały również wpływ na wilgotność powietrza, zawartość tlenu oraz rozchodzenie się dźwięków w pomieszczeniu.
  5. Widok na przyrodę. Zapewnienie widoku na naturalne elementy, w idealnym projekcie okna wychodzące na las i drzewa. Poprzez projektowanie przestrzeni otwierających się na środowisko zewnętrzne, możemy mieć pozytywny wpływ na dobre samopoczucie, motywację i energię do działania. Taki naturalny widok za oknem może nawet znacząco zmniejszyć uczucie zmęczenia, obniża ryzyko depresji czy wpływa pozytywnie na rekonwalescencję po chorobie.
  6. Elementy wodne. Dodanie elementów takich jak wodospady, fontanny lub stawy wewnętrzne może stworzyć uspokajającą i naturalną atmosferę – zarówno dzięki dźwiękom, jak i wilgotności oraz wpływowi ruchu wody na ujemną jonizację powietrza. Woda stwarza idealne warunki do odpoczynku, regeneracji, medytacji czy kreatywnego myślenia.
  7. Światło dynamiczne i rozproszone. Naśladowanie naturalnych warunków oświetleniowych poprzez wprowadzenie dynamicznego i zmiennego oświetlenia w ciągu dnia pomaga regulować rytmy dobowe. Sztuczne światło powinno maksymalnie naśladować naturalne barwy i odcienie.
  8. Połączenie z otoczeniem. Projektowanie przestrzeni zachęcających do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak dziedzińce lub zielone dachy, sprzyja bezpośredniemu połączeniu z naturą. Dobrze zapewnić użytkownikom możliwość bezpośredniego „wejścia” w naturę, stworzyć wygodną przestrzeń zieloną w bezpośrednim kontakcie z budynkiem wyposażoną w ławki, stoliki, hamaki czy urządzenia do ćwiczeń. Każda najmniejsza przestrzeń naturalna jest bezcenna.

 

Korzyści biophiling design.

Korzyści z projektowania biofilnego wykraczają poza estetykę. Badania sugerują, że kontakt z przyrodą w środowisku zabudowanym może poprawić funkcje poznawcze, zwiększyć produktywność, zmniejszyć stres i poprawić ogólne samopoczucie. Ponieważ urbanizacja i nowoczesny styl życia w coraz większym stopniu oddzielają ludzi od środowiska naturalnego, projektowanie biofilne zapewnia cenne ramy dla tworzenia zdrowszych i bardziej zrównoważonych przestrzeni. Istnieje wiele korzyści związanych z biophilicznym podejściem do projektowania. Przede wszystkim może ono wpływać pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne użytkowników przestrzeni, zmniejszając poziom stresu, poprawiając koncentrację oraz ogólny nastrój. Ponadto, zastosowanie biophilicznego designu może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, promując świadomość ekologiczną i zmniejszając ślad ekologiczny projektów. Biophilic design jest coraz bardziej popularny w projektach architektonicznych, wnętrzarskich i urbanistycznych. Coraz więcej inwestorów i użytkowników docenia wartość biophiliczego projektowania. Zrozumienie i dostrzeżenie potencjału jaki idzie w parze z przywróceniem bliskości człowieka i natury w nowoczesnym, miejskim środowisku może przynieść korzyści zarówno dla jednostek, jak i dla społeczności jako całości. A natura ma dzięki temu szansę odzyskać swoje miejsce w zurbanizowanym świecie.

 

A jak do idei biofilingu mają się nasze mikroLasy Miyawaki?

Wiemy, że więcej użytkowników, pracodawców czy biur poszukuje rozwiązań zapewniających zrównoważonych rozwiązań, dobrego samopoczucia i zwiększenia satysfakcji z życia i pracy. Kluczowym elementem w tych poszukiwaniach jest dostęp do jakościowych terenów zielonych w zasięgu ręki (i wzroku). Niewielka powierzchnia silnie bioróżnorodnej, nawiązującej do naturalnej, przestrzeni mikroLasów to rozwiązanie możliwe do zaimplementowania praktycznie w każdym miejscu. Czy to miejski rynek, czy patio biurowca, czy przestrzeń smętnego trawnika, czy też ekran akustyczny wokół przedsiębiorstwa – na każdym z tych terenów może powstać mikroLas, dający dostęp do przyrody ze wszystkimi jej walorami. Nasze założenia lasów kieszonkowych są nie tylko enklawą naturalnego życia, ale też miejscem kontaktu natury z człowiekiem. Dopasowujemy kształt naszych projektów do terenu, infrastruktury, możliwości i dostępności. Włączamy do założeń ścieżki, wygodne ławki do relaksu, oczka wodne czy kamienie. W trakcie przygotowania i budowy lasów kieszonkowych korzystamy z naturalnych i lokalnych surowców, tak aby zmaksymalizować korzyść dla środowiska. Opracowaliśmy również koncepcję mikroLasów deszczowych, pozwalających na połączenie potrzeby odprowadzania wód opadowych z naturalnym oczkiem wodnym i jego otoczeniem w postaci odpornych na czasowe zalewanie gatunków drzew i krzewów. To idealne połączenie walorów użytkowych z prospołeczną i naturalną przestrzenią na silnie zurbanizowanym obszarze. (Wkrótce więcej o koncepcji mikroLasów deszczowych na naszym blogu) To nasza alternatywa dla wybetonowanych i pozbawionych życia rowów i stawów retencyjnych.

MikroLas za oknem to nie tylko kojący naturalny widok czy możliwość odpoczynku w cieniu drzew.
To pełne zmysłów doświadczanie tętniącej życiem przyrody, która rozwija się na naszych oczach.