Nie ma złej pogody na… sadzenie lasów!

Przyjęło się, że jesień i wczesna wiosna to idealna pora roku na prace w ogrodzie i sadzenie drzew. Czy to oznacza, że przez pozostałe miesiące letnie sadzenie drzew, a nawet lasów jest niemożliwe? Otóż nie!

Bardzo dużo zależy od gleby i dobrego jej przygotowania, przygotowania sadzonek i samej techniki sadzenia. Stosując metodę Miyawaki uszlachetniamy podłoże, dostarczamy życiodajnego kompostu, tworzymy na nowo glebę a po posadzeniu roślin obficie ściółkujemy las ograniczając parowanie wody. Jest to bardzo ważne, ponieważ w wysokich temperaturach rośliny transpirują ogromne ilości wody z korzeni – przez liście – do atmosfery. Brak wody czy stres termiczny może skończyć się szybką śmiercią rośliny albo jej trwałym osłabieniem.

W Forest Maker sadzimy mikrolasy przez cały rok, ponieważ umożliwia to metoda dr Akiry Miyawaki. Co ciekawe, to właśnie latem sadzi się dużo mikrolasy (‘Tiny Forests’) w Europie i na świecie. Efekt? Przeżywa ponad 90% sadzonek, co jest wynikiem imponującym. Ważna jest gleba, znajomość siedliska, odpowiedni dobór gatunków i gęstość nasadzeń.

 

Jak to robimy?

 

W okresie od maja do października, dzięki współpracy z siecią szkółek, przygotowujemy sadzonki w doniczkach lub specjalnych kontenerach. Ważne jest to, że plastikowe doniczki zostaną po sadzeniu zebrane, wyczyszczone i wracają do szkółek, aby wykorzystać je ponownie jak największą ilość razy!

W konsultacji ze specjalistami z branży szkółkarskiej i arborystyki wypracowaliśmy też optymalną ilość wody niezbędną do nawodnienia mikrolasów po posadzeniu, aby sadzonki mogły się przyjąć niezależnie od warunków atmosferycznych, niskich albo wysokich temperatur czy długotrwałego braku opadów.

 

Mikrolasy pod szczególną opieką

 

Jeśli sadzimy mikrolasy w środku lata, obejmujemy je dodatkowym nadzorem, aby nie zabrakło w nich ściółki i innych elementów (jak np. ‘dead wood’), które poprawiają wilgotność gleby, przyśpieszają procesy glebotwórcze. Podpatrujemy w tym naturę i stare lasy zbliżone do naturalnych. Czerpiemy z badań naukowych, np. pokazujących, że taki mikrolas może działać dosłownie jak gąbka, zatrzymując wodę, kiedy bardzo jej brakuje w miastach i otoczeniu. Tylko 1 cm próchnicy w glebie jest w stanie zmagazynować dodatkowe tysiące litrów wody na niewielkiej powierzchni. Dlatego w Forest Maker szczególną wagę przywiązujemy do uszlachetniania gleby, zbadania jej właściwości i zwiększania bioróżnorodności.

 

Zapraszamy więc do współpracy cały rok! Nie ma złej pory na wspólne posadzenia mikrolasu!