Toruń, Zajęcze Góry 9.11.2024

W dobie rosnących wyzwań klimatycznych, nieregularnych opadów oraz spadku poziomu wód gruntowych, wzrastającego stepowienia Polski oraz drastycznego zanikania różnorodności gatunkowej niezbędne są dobrze zaplanowane zmiany w podejściu do zieleni – w szczególności tej miejskiej. Metoda Miyawaki daje możliwość stworzenia oazy bioróżnorodności i strefy naturalnych procesów, które budują odporność w ekosystemie. W Toruniu mieliśmy okazję stworzyć kolejny niewielki obszar mocno wpływający na otoczenie. Posadziliśmy 39 gatunków roślin, 660 rodzimych drzew i krzewów, glebę wzbogaciliśmy kompostem i materią organiczną, wzbogaciliśmy siedlisko o jesienne liście, ściółkę. Wzbogaciliśmy ekosystem mikoryzą starych lasów wydmowych – stworzoną specjalnie na siedliska piaszczyste i trudne. A wielka energia ludzi, z którymi wspólnie stworzyliśmy to miejsce była czymś niepowtarzalnym.

Toruń wraz z mieszkańcami posadził swój pierwszy pilotażowy projekt mikroLasu. Teraz oczy mieszkańców i przedstawicieli miasta skierowane są na drzewka i ich pąki. Dotychczas wszystkie próby sadzenia drzew w tym miejscu były nieudane. Czekamy na wiosnę, żeby obserwować jak metoda Miyawaki poradzi sobie z wyzwaniami tego miejsca… My wierzymy i wiemy, jak działa Miyawaki. Najbardziej lubimy jak dokonuje się zmiana myślenia w niedowiarkach, gdy już mogą zobaczyć skuteczność tej metody na własnych obserwacjach 🙂

To sadzenie było dla nas wyjątkowe – dzięki ludziom jakich tu spotkaliśmy. To właśnie społeczność jest nieodłącznym elementem naszych lasów. Społeczność, która oczekuje lepszego życia dla siebie i kolejnych pokoleń. Społeczność, która aktywnie bierze udział w zmianach. Społeczność, która łączy się w dbaniu o przyszłość ludzkości i natury.

Mamy nadzieję, że już wkrótce będziecie mogli obserwować zachodzące tu zmiany i rozwijające się życie.
Razem możemy więcej.
Razem tworzymy przyrodę.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ten projekt a w szczególności przedstawicielom miasta Toruń za podjęcie kolejnej próby na #renaturyzację tego trudnego obszaru.